KBTIM
Digitalna ordinacija
Masna koža je stanje koje karakteriše povećana produkcija sebuma od strane sebacealnih žlezda. Prepoznajemo je po jasno uočljivim, proširenim porama, sjajnom izgledu i mitiserima od kojih mogu nastati akne. Pogađa muškarce i žene svih starosnih grupa, od puberteta do sedme decenije života. Količina sebuma koju koža produkuje se menja tokom života. Na rođenju su sebacealne žlezde su vrlo aktivne. Njihova aktivnost i količina produkovanog sebuma se značajno smanjuje do puberteta, kada ponovo dolazi do dramatičnog povećanja količine produkovanog sebuma. Produkcija sebuma i aktivnost žlezda se ponovo smanjuje u menopauzi kod žena, a kod muškaraca, u sedmoj deceniji života. Kada produkcija sebuma iznosi više od 1,5 mg/10 cm2 na svaka tri sata, nastaje stanje koje se naziva seborejom, odnosno masnom kožom. Brojni faktori imaju ulogu u nastanku masne kože. Pre svega, to su genetski faktori, hormonski status, klimatski uslovi (topla, vlažna klima), način života ali i odabir proizvoda koje koristimo za negu kože. Pored ove ,,nepopularne uloge’’ koju sebacealne žlezde imaju u nastanku masne kože, njihova funkcija je veoma važna za normalno funkcionisanje epidermalne barijere i normalne imunološke funkcije kože. Kombinovana (mešovita) koža se odlikuje masnom kožom u T-zoni (čelo, brada i nos), proširenim porama u tim predelima i kožom koja je suvlja na obrazima.
Preporuke Američkog udruženja dermatologa za negu masne kože:
• Redovno pranje lica treba primenjivati ujutro, uveče i nakon vežbanja da bi otklonili znoj, masnoću i prljavštinu koja se nakupi na koži.
• Upotreba blagih sredstava za pranje lica namenjenih određenom tipu kože koji će ukloniti nečistoću i višak sebuma, ali je neće dodatno isušiti. Izbegavati trljanje koje može dovesti do iritacije.
• Korišćenje proizvoda za negu kože koji na sebi nose oznake ,,oil-free’’ i „nekomedogene’’.
• Izbegavanje upotrebe proizvoda koji su na bazi ulja i alkohola.
• Redovna upotreba hidrantnih krema za lice.
• Redovna upotreba krema za zaštitu od sunca.
• Korišćenje oil-free šminke i obavezno uklanjanje šminke pre spavanja.
• Izbegavanje dodirivanja lica tokom dana.
• Uklanjanje viška sebuma upotrebom upijajućeg papira ili papirnih maramica tokom dana
Iako nijednu od prethodno navedenih preporuka ne treba zanemariti, osnov za adekvatnu negu masne i mešovite kože čine: čišćenje kože (korišćenje odgovarajućeg sredstva za pranje lica), upotreba odgovarajuće kreme topijskih retinoida, hidratacija kože i kreme za zaštitu od sunca.
1. Čišćenje je najvažniji korak u održavanju zdrave kože. Blago uklanjanje nakupljenog sebuma, prljavštine, mrtvih ćelija kože, šminke i toksina, kožu čini osveženom i spremnom za naredne korake koji su neophodni za njenu pravilnu negu. Savetuje se korišćenje ulja, koje nanosimo na suvo lice i utrljavamo uz dodavanje manje količine vode do formiranja mlečno bele emulzije, nakon čega isperemo vodom.
Agresivna sredstva za pranje lica mogu da dovedu do iritacije i suvoće kože, a samim tim i do povećane produkcije sebuma. Blaga sredstva nemaju ovakve negativne efekte, pre svega zahvaljujući svojoj neutralnoj pH vrednosti koja ne dovodi do oštećenja proteina i lipida kože. Efikasna je i upotreba micelarne vode koje imaju dvostruko dejstvo, uz pomoć tupfera brzo uklanjamo sve nečistoće sa lica i tragove šminke bez potrebe za ispiranjem.
2. Topijski retinoidi, derivati vitamina A su značajni za negu masne i mešovite kože, upravo zato što smanjuju veličinu pora i sprečavaju nastanak komedona. Pored toga retinoidi promovišu rast i deobu ćelija kože, što prevenira akne ali i pojavu znakova starenja kože. U kombinaciji sa lekovima, preporučuju se za pranje kože lica gelovi koji se lako ispiraju, imaju antiseboroično, antiinflamatorno i antibakterijsko dejstvo.
3. Hidratacija kože je nezaobilazan deo nege, kremama koje vraćaju koži tonus i vlažnost, umanjuju pore ali imaju i matirajući efekat što čini pogodnu podlogu za nanošenje šminke. Jedno od važnih pravila je da kremu koristite i uveče obezbeđujući koži dovoljnu ishranu.
4. Redovna upotreba krema sa SPF faktorom može da spreči fotooštećenje kože, nastanak bora, a pre svega nastanak melanoma i drugih tumora kože. Kako bi prevenirali nastanak akni, treba koristiti gel-kreme i fluide lagane formulacije na bazi cink oksida i titanium dioksida koje ne sadrže parfeme i ulja.
Adekvatna i redovna nega masne i mešovite kože, upotreba proizvoda koji su namenjeni za negu ovog tipa kože ( i izbegavanje proizvoda koji to nisu) kod većine osoba rezultira boljim izgledom kože, smanjenom produkcijom sebuma i kožom koja će izgledati zdravije.
Doc. dr Tatjana Radević